Bio-Futurathon Yarışması

Gelecek Araştırmaları Enstitüsü, Yıldız Teknik Üniversitesi Biyoteknoloji ve Genetik Klubü, İstanbul Teknik Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Öğrenci Kulübü ve Doğuş Üniversitesi IEEE Computer Society Öğrenci Kulüpleri ile beraber ortak olarak düzenlediğimiz Bio-Futurathon, yeni fikirlerin ve projelerin üretilmesi amacıyla katılımcıların, biyomühendislik ile engelsiz bir gelecek oluşturabilmek adına sektördeki büyük problemlerin çözümüne odaklandıkları, takımlar halinde çalışacakları bir fikir yarışmasıdır.
etkinlik

Hayatın Harmonisi ve Moleküler Biyoloji
Okuyun
Previous
Next
Genel
Hilal Korkusuz

KAMUFLAJ TEKNOLOJİSİNDE AHTAPOT ETKİSİ

İnsanlar, tarihi boyunca doğayı incelemiş ve çeşitli canlıları taklit etmiştir. Örneğin kuşların uçmasını taklit edip uçağı, yusufçuk böceğinin uçuş stilinden, fiziki yapısından esinlenerek helikopteri icat etmiştir. Pennsylvania Üniversitesindeki araştırmacılar da ahtapotların kamuflaj yeteneğinden ilham alarak yeni bir teknolojik ürün geliştirildi. Bu ürün girilen komut üzerine çevresine benzeyip rengini ve desenini değiştirebiliyor. Başka bir deyişle kamufle

Okumak için tıklayın »
Genel
Esma Koca

YARIM KİLO YAPAY ET

Gelişen teknolojiyle birlikte geçmişten günümüze kadar gıda sektöründe büyük adımlar atıldı. Geleceğimizi iyi yönde mi kötü yönde mi etkiledikleri konusunda hâlâ süren tartışmalar olsa da biyoteknolojik gelişmelerin gıda sektöründeki rolü görmezden gelinebilecek boyutta değil. Dünya üzerinde etin her türlüsüne olan ilgi oldukça fazla. İnsanlar ete bayılıyor. Daha fazla insan demek daha fazla et talebi demek.

Okumak için tıklayın »
Genel
Cansu Yılmaz

FANTOM AĞRI

Hayalet ağrı olarak tanımlanan bu ağrı ampütasyona uğrayan her beş hastadan dördünde görülen bir şikayettir. Fantom ağrının en büyük problemi, kaynağının net bir şekilde anlaşılmaması ve geleneksel tıp tedavilerinin insanların aklında bu ağrıyı farklı bir boyuta taşıması ile süregelen gözlem alanının kısıtlanmasıdır. Fantom Nedir ? Eski Fransızca fantosme “hayalet”, Latince phantasma “hayalet”, Yunanca phantasma “zahiri”

Okumak için tıklayın »
Genel
Beyza Nur Akman

MUTASYONLAR RASTGELE Mİ OLUŞUR?

Mutasyon nedir? Günlük hayatta işlerimizi yaparken ne kadar kontrollü davransak da yanlış yaptığımız olur. Mutasyonlar da kontrol olmasına rağmen gözden kaçan hatalara benzer. Mutasyon DNA’nın diziliminde gerçekleşen hatalardır. DNA’nın hasar onarım mekanizması bu hataları gözden kaçırır ve düzeltmezse bu hatalar canlıda değişikliklere yol açabilir. Canlılar mutasyonlar nedeniyle yeni bir özellik kazanabilir ya da hasta olabilirler.

Okumak için tıklayın »
Genel
Hüma Coşkun

KLONLAMANIN TEMELİ

Klonlama belki de insanoğlunun gelecekteki gelişimi üzerine etkili olacak son yıllardaki en önemli buluşlardan bir tanesi. Aynı zamanda geçmişte de başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş ve önemli derecede ilerleme kaydedilmiştir. Klonlama, yapılan deneylerin önemi arttıkça halk arasında duyulmaya başlamıştı. Hatta bazı dizi, film ve romanlarda da klonlama çokça yer almıştır. Aslında pek çok kişi klonlama kavramını

Okumak için tıklayın »
Genel
Cansu Yılmaz

SOKRATİK YÖNTEM BİLİMSEL VERİLERDE ÖNEMLİ MİDİR?

Sokratik Yöntem, Sokrates’in bulduğu ve kullandığı diyalog ile gerçekleştirilen bir akılcı düşündürme metodu olarak adlandırılabilir. Bilimsel verilerdeki önemi ise tarih sayfalarını karıştırırken öğrenilen bilgilerin bugünün problemlerini ele aldığımızda önyargı oluşturmak yerine yardımcı araçlar olarak kullanmaya sevk eden bir metot. Sokrates Kimdir ? Sokrates, yazının bir tür tembellik olduğunu savunmuş ve konuştuğu, tartıştığı şeyleri yazmayı reddetmiş.

Okumak için tıklayın »

Sıradaki Etkinlik

Bio-Futurathon Yarışması Teaser